Krótko

O RASIE

zobacz również

Wzorzec rasy według F.C.I.


POCHODZENIE


Geneza Whippeta do końca nie jest znana, niektórzy kynolodzy twierdzą, że korzeni Whippeta należy szukać już w kilkaset lat temu w czasach średniowiecza. Wówczas na obrazach pojawiały się nieduże charty z krótką sierścią, bardzo podobne do dzisiejszych whippetów. Z kolei inni znawcy ras są przekonani, że ten średniej wielkości chart został stworzony prawdopodobnie w XIX wieku w północnej oraz środkowej Anglii. Do powstania tej rasy użyto Greyhounda, po którym odziedziczył szybkość i zwinność oraz charcika włoskiego, a także rozmaite teriery, dzięki którym whippety są tak zawzięte. Używane były do polowań na zające. A w późniejszych latach stały się modne wyścigi małych chartów. Wyścigi te były rozrywką dla ubogich angielskich górników.


CHARAKTER


Śmiało można powiedzieć, że te niezwykle subtelne i eleganckie psy mają podwójną osobowość. Jest to mieszanka niebywałej energii i wrażliwości. Podczas spacerów na otwartej przestrzeni są prawdziwymi gwiazdami sprintu. Mogą osiągać prędkość nawet do 60km/h i z zawziętością będą gonić za wszystkim co się rusza. Dlatego ze smyczy należy spuszczać je w bezpiecznym dla nich miejscu, bo chęć pogoni może u nich wyzwolić inny pies czy uciekający kot. Świetnie sprawdzą się dla rodziny, która aktywnie lubi spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Doskonale radzą sobie w przeróżnych sportach. Mogą brać udział w wyścigach torowych, coursingach, a także agility, flyball i frisbee. Natomiast podczas deszczowej i pochmurnej pogody zadowolą się krótkim spacerem. Dopiero należycie wybiegane whippety są szczęśliwymi psami, które w domu są oazą spokoju. Ich ulubionym zajęciem po spacerze będzie wylegiwanie się na miękkiej kanapie wtulone w swojego pana. Nie potrzebują dużej przestrzeni dlatego sprawdzają się w małym mieszkaniu. Nie będą też uciążliwe dla sąsiadów, ponieważ prawie w ogóle nie szczekają. Dlatego nie można liczyć, że sprawdzą się w roli stróża. Są bardzo towarzyskimi psami, które źle znoszą samotność, najlepiej czują się w obecności swojego właściciela lub innego psa, najlepiej drugiego whippeta :) Swojego pana nie będą odstępowały nawet na krok i będą mu asystować podczas każdej czynności domowej. Te czułe psy bez cienia agresji nadawać się będą dla rodziny z dziećmi. Dzieci szybko odnajdą w nim towarzysza zabaw i najlepszego przyjaciela, któremu mogą powierzać swoje sekrety. Są to inteligentne pieski, które dosyć łatwo się szkolą. Jednak ze względu na ich delikatny charakter, szkolenie powinno polegać na pozytywnym wzmocnieniu i nagradzaniu smakołykami. Krzykiem wydawane polecenia powodują, że whippety tracą do nas zaufanie. Szybko się nudzą wykonując te same ćwiczenia dlatego ich trening powinien być urozmaicony.


ZDROWIE I PIELENGACJA


Whippety cieszą się dobrym zdrowiem i nie są obciążone chorobami. Jedyne na co należy zwrócić uwagę to cienka skóra Whippetów, która może ulegać skaleczeniom podczas szalonych biegów. W zimie przy ograniczonym ruchu ze względu na krótką sierść Whippety często marzną. U niektórych Whippetów spotyka się skłonność do kamienia, który odkłada się na zębach, ale można temu skutecznie zapobiegać poprzez podawanie psu kości i gryzaków. Pielęgnacja tej rasy jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnych zabiegów kosmetycznych. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć sierść wilgotnym ręcznikiem lub specjalną rękawicą. Dobrze odżywiane Whippety prawie w ogóle nie gubią sierści w domu. Wielką zaletą Whippetów jest to, że nie mają specyficznego psiego zapachu, można powiedzieć, że przesiąkają zapachem domu. Należy pamiętać o regularnym obcinaniu pazurów. Pielęgnacja ich jest wyjątkowo łatwa w porównaniu z przyjemnością płynącą z posiadania Whippeta.


zobacz również

Wzorzec rasy według F.C.I.